niedziela, 21 marca 2021

21 Marca- Światowy Dzień Poezji

 



Drodzy Uczniowie,


w dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy Dzień Poezji, ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Celem tego święta jest promowanie czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. 

W związku z tym świętem pragniemy przybliżyć Wam postać jednej z najbardziej znanych polskich poetek- Wisławę Szymborską.



Wisława Szymborska to poetka, eseistka, krytyczka, tłumaczka, felietonistka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1996 roku. Noblistka napisała blisko 350 wierszy, które zostały wydane w 13 tomikach poezji, jej wiersze zostały przetłumaczone na 40 języków. 




Wisława Szymborska była osobą cichą, ceniącą sobie spokój, unikającą rozgłosu zwłaszcza po otrzymaniu Nagrody Nobla. Znana była ze swojego ironicznego poczucia humoru, który prezentowała tworząc liczne kolarze- wyklejanki.








Niektórzy lubią poezję

Niektórzy –
czyli nie wszyscy.
Nawet nie większość wszystkich, ale mniejszość.
Nie licząc szkół, gdzie się musi,
i samych poetów,
będzie tych osób chyba dwie na tysiąc.

Lubią –
ale lubi się także rosół z makaronem,
lubi się komplementy i kolor niebieski,
lubi się stary szalik,
lubi się stawiać na swoim,
lubi się głaskać psa.

Poezję –
tylko co to takiego poezja.
Niejedna chwiejna odpowiedź
na to pytanie już padła.
A ja nie wiem i nie wiem i trzymam się tego
jak zbawiennej poręczy.


Wisława Szymborska

środa, 3 marca 2021

3 Marca- Międzynarodowy Dzień Pisarzy

 



Kochani,


Międzynarodowy Dzień Pisarzy został ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club. Jego celem jest promowanie literatury, obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. 

PEN Club to Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy założone w 1921 roku w Londynie przez Catherine Amy Dawson Scott. Jego pierwszym przewodniczącym był John Galsworthy, a w gronie pierwszych członków PEN Clubu znaleźli się m.in. Joseph Conrad, George Bernard Shaw i H.G. Wells. Przewodniczącymi PEN Clubu byli również m.in. Alberto Moravia, Heinrich  Böll, Arthur Miller i Mario Vargas Llosa.

Przy okazji święta na całym świecie odbywają się spotkania autorskie i wieczory literackie, które z powodu pandemii w większości zostały przeniesione do Internetu.

Z okazji tego święta sięgnijmy dziś po nasza ulubioną powieść, bajkę, komiks i poczytajmy przez minimum 20 minut :).